Hem » Resa till Arilds vingård 24/9 2025

Resa till Arilds vingård 24/9 2025

I strålande sol åker 50 personer till Arilds vingård. Året 2015 var vi där förra gången och det har hänt mycket sedan dess. Vi tas nu emot av Anette Ivarsson som tillsammans med sin man äger och startade vingården 2007. De planterade då sina första plantor.
Nu har de Sveriges största vingård. Anette visade oss runt på gården och i vinkällaren.
Hon berättade inspirerande om allt arbete de lägger ner vid framställning av vin och även andra drycker. De är måna om att odla giftfritt. De har många praktikanter från andra länder till hjälp. De satsar nu att ha öppet året runt.
Vi fick prova 3 viner och åt sedan en god lunch. Vi fick också se en skördemaskin komma med de första druvorna. Vi hade även möjlighet att köpa med oss dryck hem. Efter en trevlig eftermiddag kom vi på exakt tid åter till Halmstad./Agneta